Klikam bezpiecznie

Przybliżenie uczniom zagadnień związanych z cyberprzemocą jest jednym z wielu zadań zespołu wychowawczego naszej szkoły. Realizacja tego zadania przebiegała dwuetapowo.

W kwietniu odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich ze st. sierż. Piotrem Safiańskim,  który jest członkiem Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Celem tego spotkania było przygotowanie uczniów do zachowania bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu. Policjant przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz  o tym, jak się przed nimi bronić. Zwrócił również uwagę na niebezpieczne gry, jakie można znaleźć w Internecie. Prowadzący spotkanie wyjaśnił, dlaczego jest ono tak niebezpieczne – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjant radził, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

Drugi etap zadania był skierowany do uczniów klas starszych i został zrealizowany w maju. W wyniku nawiązania współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w Warszawie otrzymaliśmy loginy i hasła do gry symulacyjnej „Jak będzie Internecie”, dostępnej na stronie: www.jbwi.pl. Gra była realizowana podczas zajęć kreatywnych z zakresu edukacji finansowej w klasach 4 i 5 oraz w ramach przedmiotu informatyka w klasach 6-8. Poprzez udział w tym przedsiewzięciu uczniowie mieli możliwość: poznać pojęcie phishingu, rozpoznawać atak phishingowy i nauczyć się unikać takich zagrożeń,  odpowiednio zachować się trafiając na zainfekowane pliki, poznać zasady związane z płatnościami w internecie, nauczyć się weryfikować zabezpieczenia stron internetowych, dowiedzieć się jak chronić dane osobowe w sieci, poznać zasady postępowania przy włamaniu na konto na portalach społecznościowych. Zainteresowani uczniowie mogli także obejrzeć krótkie filmy edukacyjnych, opracowane w ramach Kampanii „Klikam z głową”.

H. Grochowska, M. Mizak, J. Osińska