Zdrowe odżywianie – najważniejsze wskazówki

 

  1. Jedną z głównych zasad zdrowego odżywiania jest jedzenie regularnych posiłków, a między posiłkami nie podjadać.
  2. Woda najlepszym napojem. Unikaj słodzonych i gazowanych napoi, soków, energetyków.
  3. Jedz warzywa i owoce, spożywaj produkty zbożowe (pieczywo razowe, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy, grube kasze), czyli żywność, która jest źródłem błonnika pokarmowego. Unikaj produktów pszenicznych.
  4. Ograniczaj spożycie mięsa – szczególnie wieprzowiny. Tłuszcze zwierzęce – jedzone w nadmiarze – zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych (miażdżycy, otyłości, cukrzycy typu 2).
  5. W klasycznej diecie stawiaj na ryby i inne zdrowe tłuszcze (oleje roślinne, awokado, orzechy).
  6. Zdrowe odżywianie to także źródła białka – roślinnego (strączki, produkty zbożowe) lub zwierzęcego (chudy nabiał, białe mięso).
  7. Unikaj spożycia cukru prostego pochodzącego z żywności przetworzonej, słodkich przekąsek oraz słonych.
  8. Zdrowe jedzenie to także ograniczenie spożycia soli na rzecz ziół i odpowiednie techniki kulinarne (głównie gotowanie w wodzie i na parze).
  9. Pamiętaj o właściwym nawodnieniu i umiarkowanej aktywności fizycznej.

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć”- wszyscy znamy to stwierdzenie. Prowadząc zdrowy tryb życia, wielu chorób i problemów ze zdrowiem można uniknąć. Najważniejsze elementy zdrowego stylu życia to prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna. Zatem – co to jest zdrowe odżywianie? Zapraszamy do szczegółowej lektury na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/zdrowe-odzywianie-poznaj-podstawowe-zasady/