TYDZIEŃ PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

W dniach 12 – 16 września 2022 r. odbył się w naszej szkole „Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych”. Działania zrealizowane w ramach akcji profilaktycznej miały na celu uświadomienie uczniom potrzeby dbania o zdrowie własne i najbliższych osób oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. W sytuacji intensywnego rozwoju chorób zakaźnych, wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, także tych higieniczno – sanitarnych.

W ramach akcji upowszechniono tematyczne materiały opracowane i opublikowane przez MEiN i GIS, wykonano gazetkę informacyjną na temat wybranych chorób zakaźnych. Uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy wykonując plakaty promujące profilaktykę chorób zakaźnych, przedstawiając przyczyny, skutki, objawy, leczenie. Na stronie szkoły pojawił się link do wideokonferencji dla rodziców nt. chorób zakaźnych. Lekcje biologii i przyrody poświęcone były realizacji scenariuszy zajęć profilaktycznych. Na zajęciach z wychowawcą uczniowie oglądali film edukacyjny związany z powyższą tematyką.

Odbyło się również ciekawe spotkanie z pielęgniarką Panią Anną Cąkała, która przeprowadziła pogadankę z uczniami, za co bardzo dziękujemy. W klasach 0-III dzieci poprzez zajęcia praktyczne uświadomiły sobie znaczenie mycia rąk dla zdrowia – jako ochronę  przed chorobami i wirusami. Dziewczynki z klasy III zaprezentowały skuteczne mycie rąk trwające tyle, co piosenka „Wlazł kotek na płotek”. Przeprowadzono pogadanki, zajęcia warsztatowe oraz wyświetlono krótki film na temat chorób zakaźnych.

Na podsumowanie Tygodnia Profilaktyki przeprowadzono quiz dla uczniów klas IV-VIII o profilaktyce chorób zakaźnych.

Karolina Alikowska