TYDZIEŃ MÓZGU 2024 11-17 MARCA 2024

Światowy Tydzień Mózgu to święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone 12-16 marca od 1996 pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od 1999 roku. Obchody są organizowane z inicjatywy Instytutu Nenckiego oraz wspierane przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA. Akcje edukacyjne odbywają się m.in. w Warszawie i Krakowie.

Jak nawyki pomogą zachować sprawność mózgu na długie lata?

Prawidłowe funkcjonowanie mózgu wpływa na cały organizm oraz decyduje o jakości naszego życia, dlatego warto o niego dbać w dzień i w nocy.

Oto lista nawyków, które sprzyjają dobrej kondycji i zdrowiu mózgu:

 1. Regularnie uczęszczaj na badania profilaktyczne. Z punktu widzenia zdrowia mózgu najistotniejsze są badania poziomu cukru we krwi, cholesterolu i ciśnienia tętniczego.
 2. Zadbaj o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Niech w twoim jadłospisie nigdy nie brakuje warzyw i owoców (również suszonych), ziaren, kasz, a także ryb i orzechów, które stanowią bogate źródło kwasów omega-3, tak ważnych dla działania mózgu. Dla zachowania sprawności umysłu równie istotne są witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), witaminy D, C, A i E, lecytyna, antyoksydanty oraz minerały takie jak magnez, żelazo, potas i cynk. Dbaj też o odpowiednie nawodnienie – według Instytutu Medycyny mężczyźni powinni wypijać około 3 litów wody dziennie, a kobiety nieco ponad 2 litry.
 3. Unikaj przetworzonego jedzenia typu fast-food, bogatego w węglowodany proste, sztuczne barwniki i aromaty. Taka żywność zaburza funkcjonowanie neuronów w mózgu.
 4. Dbaj o regularną aktywność fizyczną. Umiarkowany wysiłek na świeżym powietrzu doskonale wspiera zdolności poznawcze umysłu.
 5. Dbaj o higienę psychiczną, zabiegając o dobre relacje z bliskimi i nie unikając kontaktów towarzyskich. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zachorowania na groźne choroby mózgu (w tym chorobę Alzheimera) lub złagodzisz uciążliwe objawy schorzenia.
 6. Unikaj używek. Palenie papierosów (nawet bierne), zażywanie narkotyków czy spożywanie alkoholu prowadzą do degeneracji komórek mózgowych.
 7. Nie unikaj wysiłku intelektualnego. Lenistwo intelektualne bardzo negatywnie wpływa na sprawność mózgu, dlatego nie zaniedbuj tej sfery – ucz się nowych rzeczy, rozwijaj hobby oraz pasje.
 8. Dbaj o odpowiednią ilość snu i wypoczynku. W czasie nocnego spoczynku mózg regeneruje się, a informacje zdobyte w ciągu dnia ulegają utrwaleniu.

 

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach online aby poznaj lepiej swój mózg, odkryć nową wiedzę o potędze swojego mózgu oraz poznać nowe pomysły na to, jak zadbać o zdrowy i sprawny mózg.

Czego możesz się spodziewać?

Będzie to unikalne wydarzenie online, podczas którego specjaliści i praktycy podzielą się z Wami wiedzą o tym, jak sprawić, aby Twój mózg pracował lepiej w takich obszarach jak zdrowie, uczenie się, kariera czy biznes.

 

 • Ćwiczenia, dzięki którym wzmocnisz swoją koncentrację.
 • Ćwiczenia pozwalające Ci lepiej poznać naturę i styl pracy Twojego mózgu
 • Wiedza o tym, jak każdego dnia zadbać o lepszą pracę Mózgu.
 • Wymiana inspiracji, ciekawostek i wiedzy na temat wyjątkowych możliwości Mózgu

 

Zapisy na szkolenia są dostępne pod linkiem poniżej:

https://tydzienmozgu.online/?fbclid=IwAR3L7ay2ydcDlENaT7uGSwO1aJmcTEy-t9OM_x6FZATXt9bZRAUPl99VRRM

 

Harmonogram szkoleń:

11.03.2024r. (poniedziałek)

10:00 – Jak dogadać się w rodzinie znając lepiej swój mózg?

18:00 – Różne Style Uczenia się: Jak Nasz Mózg Przystosowuje się do Nauki.

12.03.2024r. (wtorek)

10:00 – Jak rozwinąć swoją kreatywność?

18:00 – Produktywny mindset – jak zawsze mieć czas i efekty.

13.03.2024r. (środa)

10:00 – O tym czy inteligencja jest dziedziczna i inne ciekawostki o mózgu.

18:00 – Neurospa – jak uszczęśliwić swój mózg, by uczyć się szybciej?

14.03.2024r. (czwartek)

10:00 – Jak wygląda nasza komunikacja pokoleniowa?

18:00 – Mózg w sporcie czyli czy każdy może zostać Mistrzem Świata? Spotkanie dla dużych i małych sportowców.

15.03.2024r. (piątek)

10:00 – Jak resetować i relaksować swój mózg?

18:00- Trzymaj mózg w akcji! Tajemnice dbałości o kondycję i sprawność umysłową.

16.03.2024r. (sobota)

10:00 – Jak obudzić w sobie hormony szczęścia?

18:00 – Podróże i dopamina czyli dlaczego podróże nas uzależniają…

17.03.2024r. (niedziela)

18:00- Feedback Precyzyjnie Dopasowany: Jak Komunikować się, by Mózg Lepiej Przyjmował Informacje Zwrotne.

 

A.Konieczna