Światowy Tydzień Mózgu to święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone 12-16 marca od 1996 pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od 1999 roku. Obchody są organizowane z inicjatywy Instytutu Nenckiego oraz wspierane przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA. Akcje edukacyjne odbywają się m.in. w Warszawie i Krakowie.
Jak nawyki pomogą zachować sprawność mózgu na długie lata?
Prawidłowe funkcjonowanie mózgu wpływa na cały organizm oraz decyduje o jakości naszego życia, dlatego warto o niego dbać w dzień i w nocy.
Oto lista nawyków, które sprzyjają dobrej kondycji i zdrowiu mózgu:
- Regularnie uczęszczaj na badania profilaktyczne. Z punktu widzenia zdrowia mózgu najistotniejsze są badania poziomu cukru we krwi, cholesterolu i ciśnienia tętniczego.
- Zadbaj o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Niech w twoim jadłospisie nigdy nie brakuje warzyw i owoców (również suszonych), ziaren, kasz, a także ryb i orzechów, które stanowią bogate źródło kwasów omega-3, tak ważnych dla działania mózgu. Dla zachowania sprawności umysłu równie istotne są witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), witaminy D, C, A i E, lecytyna, antyoksydanty oraz minerały takie jak magnez, żelazo, potas i cynk. Dbaj też o odpowiednie nawodnienie – według Instytutu Medycyny mężczyźni powinni wypijać około 3 litów wody dziennie, a kobiety nieco ponad 2 litry.
- Unikaj przetworzonego jedzenia typu fast-food, bogatego w węglowodany proste, sztuczne barwniki i aromaty. Taka żywność zaburza funkcjonowanie neuronów w mózgu.
- Dbaj o regularną aktywność fizyczną. Umiarkowany wysiłek na świeżym powietrzu doskonale wspiera zdolności poznawcze umysłu.
- Dbaj o higienę psychiczną, zabiegając o dobre relacje z bliskimi i nie unikając kontaktów towarzyskich. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zachorowania na groźne choroby mózgu (w tym chorobę Alzheimera) lub złagodzisz uciążliwe objawy schorzenia.
- Unikaj używek. Palenie papierosów (nawet bierne), zażywanie narkotyków czy spożywanie alkoholu prowadzą do degeneracji komórek mózgowych.
- Nie unikaj wysiłku intelektualnego. Lenistwo intelektualne bardzo negatywnie wpływa na sprawność mózgu, dlatego nie zaniedbuj tej sfery – ucz się nowych rzeczy, rozwijaj hobby oraz pasje.
- Dbaj o odpowiednią ilość snu i wypoczynku. W czasie nocnego spoczynku mózg regeneruje się, a informacje zdobyte w ciągu dnia ulegają utrwaleniu.
Zachęcamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach online aby poznaj lepiej swój mózg, odkryć nową wiedzę o potędze swojego mózgu oraz poznać nowe pomysły na to, jak zadbać o zdrowy i sprawny mózg.
Czego możesz się spodziewać?
Będzie to unikalne wydarzenie online, podczas którego specjaliści i praktycy podzielą się z Wami wiedzą o tym, jak sprawić, aby Twój mózg pracował lepiej w takich obszarach jak zdrowie, uczenie się, kariera czy biznes.
- Ćwiczenia, dzięki którym wzmocnisz swoją koncentrację.
- Ćwiczenia pozwalające Ci lepiej poznać naturę i styl pracy Twojego mózgu
- Wiedza o tym, jak każdego dnia zadbać o lepszą pracę Mózgu.
- Wymiana inspiracji, ciekawostek i wiedzy na temat wyjątkowych możliwości Mózgu
Zapisy na szkolenia są dostępne pod linkiem poniżej:
https://tydzienmozgu.online/?fbclid=IwAR3L7ay2ydcDlENaT7uGSwO1aJmcTEy-t9OM_x6FZATXt9bZRAUPl99VRRM
Harmonogram szkoleń:
11.03.2024r. (poniedziałek)
10:00 – Jak dogadać się w rodzinie znając lepiej swój mózg?
18:00 – Różne Style Uczenia się: Jak Nasz Mózg Przystosowuje się do Nauki.
12.03.2024r. (wtorek)
10:00 – Jak rozwinąć swoją kreatywność?
18:00 – Produktywny mindset – jak zawsze mieć czas i efekty.
13.03.2024r. (środa)
10:00 – O tym czy inteligencja jest dziedziczna i inne ciekawostki o mózgu.
18:00 – Neurospa – jak uszczęśliwić swój mózg, by uczyć się szybciej?
14.03.2024r. (czwartek)
10:00 – Jak wygląda nasza komunikacja pokoleniowa?
18:00 – Mózg w sporcie czyli czy każdy może zostać Mistrzem Świata? Spotkanie dla dużych i małych sportowców.
15.03.2024r. (piątek)
10:00 – Jak resetować i relaksować swój mózg?
18:00- Trzymaj mózg w akcji! Tajemnice dbałości o kondycję i sprawność umysłową.
16.03.2024r. (sobota)
10:00 – Jak obudzić w sobie hormony szczęścia?
18:00 – Podróże i dopamina czyli dlaczego podróże nas uzależniają…
17.03.2024r. (niedziela)
18:00- Feedback Precyzyjnie Dopasowany: Jak Komunikować się, by Mózg Lepiej Przyjmował Informacje Zwrotne.
A.Konieczna