Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, inicjatywa ta powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. O korzyściach płynących z głośnego czytania można by było mówić bez końca, do najważniejszych z nich zaliczyć można: naukę języka i myślenia, rozwijanie inteligencji emocjonalnej i wyobraźni, ćwiczenie pamięci i koncentracji, wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz nawiązywanie właściwych relacji międzyludzkich. Jest ono również jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy. W naszej szkole obchody tego dnia odbyły się 28 i 29 września. W klasach I – III swoim młodszym kolegom czytali starsi uczniowie, którzy wcielili się w postacie wróżek i sportowca. Przygotowali oni dla nich dwa utwory Henryka Sienkiewicza, przybliżając im w ten sposób twórczość naszego Patrona. W klasach starszych czytane były m. in. fragmenty omawianych lektur, na językach obcych uczniowie zmierzyli się z fragmentami tekstów napisanych w języku angielskim i niemieckim. Warto przy tej okazji przytoczyć słowa amerykańskiego pisarza, psychologa i pedagoga Jima Treleasa: “Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość”. Miejmy nadzieję, że dzięki zorganizowanemu przedsięwzięciu więcej uczniów wstąpi do biblioteki szkolnej i sięgnie po ciekawe propozycje książkowe.

Anna Polak