„A nade wszystko szanuj mowę ojczystą…Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”

W naszej Szkole pod tym hasłem odchodziliśmy „Tydzień języka polskiego.” Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych zainicjował wiele działań, aby zachęcić uczniów kl. IV – VIII do większego zainteresowania językiem ojczystym oraz twórczością naszego patrona, a także promować dbałość o kulturę słowa pisanego i mówionego.

      Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs kaligraficzny pod hasłem „Słowa ulatują, pismo pozostaje.” Pomimo tego, że z dbałością o pięknie pismo niektórzy uczniowie mają duże problemy, to prace konkursowe zawierające fragmenty „Krzyżaków” H. Sienkiewicza zostały napisane bardzo estetycznie. Po prostu teksty są przepięknie wykaligrafowane, a niektóre z nich przypominają starodruki. Można się o tym przekonać, oglądając prace zaprezentowane na górnym korytarzu naszej Szkoły.

               W trosce o poprawną ortografię uczniowie mogli  „poczęstować się dobrym słowem”. Otóż na drzwiach klas umieszczone były tzw. trudne słowa i każdy uczeń mógł zabrać na pamiątkę wybrany wyraz. Trudne wyrazy rozeszły się jak świeże bułeczki. Miejmy nadzieję, że na długo pozostaną w pamięci uczniów. W utrwaleniu ortografii sprzyjały również kody QR „Z przysłowiami za pan brat”. Odbyło się także  dyktando, dzięki któremu został wybrani klasowi mistrzowi ortografii.

VIII A – Bartosz Wrzosek

VIII B – Emilia Bogusz

VII – Andżelika Baran

VI A – Sebastian Stempniak

VI B – Filip Bartosiewicz

V A – Zuzanna Kruk

V B – Gabriela Golba

IV A – Bartłomiej Ponikowski

IV B – Maja Alikowska

               Kolejne działanie to promowanie czytelnictwa. Aby zachęcić uczniów do czytania książek każda klasa przygotowała plakat o tematyce „Książka na jesienne wieczory”. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie mają inwencję twórczą i miejmy nadzieję, że plakaty wyeksponowane na korytarzach szkolnych wpłyną na częste odwiedzanie naszej biblioteki .

Uczniowie obdarzeni umiejętnością pięknego deklamowania wzięli udział w szkolnym konkursie czytania fragmentów powieści R. Kosika z cyklu „Felix, Net i Nika”. Jury w składzie: Pani dyr. Anna Bartosiewicz, Pani dyr. Iwona Adamska, Pani Beata Wrzosek wyłoniło najpiękniej czytające osoby:

I miejsce  Maja Józwik kl. VI B

II miejsce Jakub Bosek kl. IV B

III miejsce Maria Chmielewska VIII A, Michał Wierzbicki IV A

Pozostali uczestnicy to: Maciej Oleszkiewicz – kl. V A, Maria Młodzikowska – kl. V B,Zofia Kępa – kl. VI Mateusz Wierzbicki kl. VI B, Andżelika Baran – kl. VII,  Emilia Bogusz – kl. VIII B. Wszyscy uczniowie mogli ćwiczyć poprawną dykcję oraz płynność wymowy, czytając wierszyki – łamańce językowe zamieszczone na drzwiach różnych sal lekcyjnych.

               W ramach „Tygodnia języka polskiego” uczniowie klas piątych i czwartych wzięli również  udział w spektaklu teatralnym „W krainie mitów” w wykonaniu aktorów PSE Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza. 15 listopada reprezentacja naszej Szkoły wyjechała do Warszawy, aby wziąć udział w uroczystościach rocznicowych  upamiętniających śmierć H. Sienkiewicza.

               Mamy nadzieję, że te wszystkie działania zaowocują większym szacunkiem uczniów do języka ojczystego.

Polonistki