232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

24 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Adamowie odbył się uroczysty apel z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasy 3b i 4a pod kierunkiem p. Haliny Grochowskiej i p. Anny Siergiej przygotowały montaż słowno-muzyczno-taneczny. Apel rozpoczęto od zaśpiewania utworu „Oda do radości”, a następnie wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” , który tego dnia brzmiał bardzo uroczyście. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne, które przypominają o losach naszej ojczyzny, poświęceniu wielu ludzi złożonym dla ratowania kraju. Potem zatańczono taniec narodowy – kujawiaka. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia Konstytucji z 1791 r.. Podkreślono, że był  to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Zaprezentowano również postacie osób, które brały udział w pracach nad utworzeniem Konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Na apelu wspomniano, że mamy Konstytucję, tworzymy społeczność szkolną, w której mamy Statut i we wszystkich sferach powinniśmy dbać o naszą tożsamość w oparciu o tolerancję i godność drugiego człowieka.

Wszystko odbyło się w pięknej scenerii – wspaniała dekoracja w barwach biało-czerwonych oraz odświętnie ubrani uczniowie. Po zakończeniu uroczystości nastąpiły gromkie brawa.  

Warto też wspomnieć, że w ramach przygotowań do obchodów Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 17 marca 2023 r. klasy 4a i 4b  odbyły wycieczkę do Warszawy, a najważniejszym punktem tej wycieczki była wizyta w Sejmie i wywiad z Posłem Rzeczypospolitej Polskiej Panem Sławomirem Skwarkiem. Uczniowie, będąc w Sejmie wzbogacili swoją wiedzę i wiadomości, a swoimi przeżyciami będą mogli dzielić z innymi.               

W imieniu klasy III a i IV a sprawozdanie napisał

 Bartłomiej Ponikowski uczeń klasy IV a

Link do nagrania uroczystości:https://www.youtube.com/watch?v=0lKWm__h5NQ