SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE DLA NAJMŁODSZYCH

  1. Listopada nasza szkoła gościła aktorów z Teatru Kurtyna z Krakowa. Przedszkolaki i Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w przedstawieniach „Tajemniczy Skrzat” i „Dziki Zachód”. Najmłodsi widzowie byli zachwyceni spotkaniem, z uwagi na fakt, że sami również stawali się aktorami i mogli uczestniczyć w kreowaniu wydarzeń.

 

Bajka profilaktyczna “Dziki zachód” przedstawiała historię kowboja o imieniu Maurycy. Wartości wychowawczo-profilaktyczne: Edukacja zdrowotna – kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, szkodliwość używek takich jak alkohol czy papierosy, bierne palenie, uzależnienia behawioralne, aktywność fizyczna wpływająca korzystnie na nasz organizm. Kształtowanie postaw społecznych – wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, mądrość w podejmowaniu decyzji, asertywność a co za tym idzie nie uleganie namowom innych do wykonywania złych rzeczy.

„Tajemniczy skrzat” to bajka o małej, nadpobudliwej ruchowo Lence, która ma problem z rozładowaniem swojej ogromnej energii a zapracowani rodzice nie zawsze mają czas zabierać ją na plac zabaw. Wartości wychowawczo-profilaktyczne: zapoznanie się z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, szkodliwy wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie człowieka, zbyt częste i długie korzystanie z tabletów, laptopów, telefonów komórkowych i związane z tym problemy psychiczne, coraz powszechniejsze zjawisko otyłości u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, sport i ruch fizyczny mające korzystny wpływ na nasze zdrowie i właściwą sylwetkę.

M. Golian