SAINT PATRICK’S DAY

Dzień ten obchodzony jest co roku 17 marca. To właśnie tego dnia cała Irlandia oraz inne państwa, w których obchodzone jest to wydarzenie, celebrują Dzień Świętego Patryka. W wielu miastach na świecie odbywają się specjalne parady oraz koncerty. Kolorem przewodnim tej uroczystości jest kolor zielony. Głównymi symbolami Dnia Świętego Patryka jest trójlistna koniczyna, czyli shamrock oraz skrzat Leprechaun. Jest to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to patron tego kraju. Był on misjonarzem i biskupem krzewiącym wiarę chrześcijańską.

Dzień św. Patryka obchodzony jest nie tylko w Irlandii, ale również w wielu innych krajach na całym świecie, dlatego podczas zajęć w świetlicy została przybliżona dzieciom postać Św. Patryka. Na początku zajęć poznaliśmy podstawowe informacje o Irlandii i jej patronie. Obejrzeliśmy krótki film związany z obchodami tego święta. Po prezentacji nauczyliśmy się kilku słówek w języku angielskim związanych z Irlandią i Św. Patrykiem.

Uczniowie wykonali piękne prace związane z tym świętem, poznały legendę o skrzacie Leprechaunie i jego garnku ze złotem po drugiej stronie tęczy. Sądząc po uśmiechniętych buziach, zajęcia sprawiły dzieciom radość i rozwijały ciekawość świata oraz chęć poznawania innych kultur. Nie zabrakło również irlandzkiej muzyki. Przy charakterystycznych dźwiękach harfy i innych instrumentów bawiliśmy się w gorące krzesła.

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie również obejrzeli prezentację o św. Patryku. Dowiedzieli się o życiu patrona Irlandii wielu ciekawych faktów, obchodach tego dnia na świecie oraz o znaczeniu trójlistnej koniczyny. Oddziały przedszkolne także miały swój udział w tym święcie, ponieważ  wysłuchały ciekawostek o Irlandii, kolorowały Leprechauna – skrzata, trójlistne koniczynki oraz oglądały bajkę o Świętym Patryku w wersji angielskiej.

Edyta Kaszubska