„Mój EKO-logiczny talerz”

Działanie nr 1- Kompostujesz zyskujesz

Dnia 14 września  uczniowie z klas VI pod opieką Pani I. Zdunek, Pana S. Biadun oraz Pani G. Skwarek udali się na wycieczkę edukacyjną do Ogrodu Botanicznego w Lublinie. Wycieczka odbyła się w ramach przedsięwzięcia „Mój EKO-logiczny talerz” finansowanego ze środków WFOŚiGW w Lublinie.

Celem wyprawy było zapoznanie uczniów z zasadami zakładania i prowadzenia przydomowego kompostownika jako jednej z najlepszych metod  wykorzystania odpadów i jednocześnie uzyskania wartościowego nawozu do przydomowego ogródka warzywnego.

W pierwszej części warsztatów uczniowie zgłębiali wiedzę  teoretyczną, zaś w drugiej części – praktycznej  segregowali  odpady, oceniali strukturę właściwie przetworzonego kompostu, dyskutowali nad zyskami z takiego sposobu zagospodarowania odpadów.

Po warsztatach w towarzystwie sympatycznej  Pani Przewodnik udaliśmy się na spacer po ogrodzie. Oglądaliśmy stanowisko roślin inwazyjnych, smakowaliśmy tajemnicze i nieznane dla nas owoce- mini kiwi. W szklarniach obejrzeliśmy kolekcję  sekulentów, roślin owadożernych i innych roślin tropikalnych. Zobaczyliśmy wiele ciekawych nieznanych nam okazów roślinnych ale  a także te które widzimy na co dzień a nie dostrzegamy ich piękna.

Grażyna Skwarek