MALI STUDENCI

XIX Lubelski Festiwal Nauki 2023

18 września grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Lubelskim Festiwalu Nauki. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę, uczestnicząc w wielu ciekawych warsztatach i wykładach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej:

  • „Twitter dla przyszłości” – na tych warsztatach uczniowie poznali najciekawsze funkcje i możliwości wykorzystania Twittera oraz wykazali się dużą kreatywnością podczas prac grupowych.
  • „Wyznaczanie pierwiastków ze ślimakiem Teodorsa” – w trakcie warsztatów za pomocą igły i kolorowych nici uczniowie tworzyli swoje własne spirale, a następnie niczym starożytni matematycy sprawdzali zależności w otrzymanym obiekcie z wykorzystaniem Twierdzenia Pitagorasa. Okazało się, że matematyka wcale nie jest taka straszna.
  • „Essa? Slay! – Młodzieżowe Słowa Roku 2022” – na tych zajęciach uczniowie przekonali się, że słowa mają nie tylko ogromną moc, ale zawarta jest w nich również wiedza o świecie i o użytkownikach języka. Mogli porozmawiać o prawdziwym znaczeniu popularnych wśród młodzieży słów, takich jak np. essa, slay, czy NPC-et.
  • “Online Dictionaries – Your Friends in the Tedious Task of Learning Vocabulary” – podczas warsztatów, które odbywały się w języku angielskim, uczniowie poznali najważniejsze słowniki internetowe i dowiedzieli się, jak z nich korzystać, ucząc się języka angielskiego. Była to również świetna okazja do rozwijania swoich umiejętności rozumienia ze słuchu.
  • „Odkrywanie tajemnic języka chińskiego” – warsztaty prowadził wykładowca pochodzący z Tajwanu. Uczniowie z zafascynowaniem słuchali informacji na temat języka chińskiego, ćwiczyli pisownię chińskich znaków oraz uczyli się podstawowych zwrotów komunikacyjnych.
  • „Stres przed egzaminem… O możliwości panowania nad nim” – na tych zajęciach uczniowie poznali wiele przydatnych sposobów radzenia sobie ze stresem, nie tylko egzaminacyjnym.

Udział w zajęciach na uniwersytetach był bardzo ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów. Niektórzy już złapali naukowego bakcyla i planują studia na jednej z lubelskich uczelni J

Joanna Mizak-Ponczek, Kinga Pawlicka