Kiedy zapada decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola, wielu rodziców zadaje sobie pytanie: “co mogę zrobić, by odnalazło się w nowym środowisku i w nowych obowiązkach?”. Odpowiedzią jest adaptacja przedszkolna. Czego konkretnie dotyczy i dlaczego jest tak ważna?
Adaptacja przedszkolna to cały proces, którego celem jest przystosowanie dziecka do nowej roli w jego życiu i do funkcjonowania w obcej dotąd społeczności. Od tego, w jaki sposób przebiegnie, zależy to, jak maluch będzie czuł się w przedszkolu w kolejnych latach.
Trzeba pamiętać, że adaptacja nie rozpoczyna się w momencie, w którym pociecha odwiedza przedszkole, ale znacznie wcześniej.
Czynniki wpływające na adaptację dziecka
Na proces adaptacji dziecka składa się kilka elementów. Wszystkie są ze sobą powiązane.
I żeby osiągnąć sukces, warto mieć ich świadomość. Ta wiedza jest bezcenna w przygotowaniu malucha (a także siebie) do nowej rzeczywistości.
Czynniki, które wpływają na przebieg adaptacji to m.in.:
– poziom rozwoju emocjonalnego dziecka,
– dotychczasowe doświadczenia malucha,
– podejście rodziców,
– sposób przygotowania dziecka do nowego etapu w życiu,
– zajęcia zapoznawcze w przedszkolu,
– współpraca rodzica z placówką,
– doświadczenie i postawa kadry pedagogicznej,
– uczestnictwo rodziców w procesie adaptacji.
WAŻNE! Przebieg procesu adaptacyjnego u każdego dziecka to zawsze indywidualna sprawa. Nie należy porównywać, oceniać i krytykować zachowania pociechy w odniesieniu do innych przedszkolaków. Jak zmniejszyć stres związany z adaptacją dziecka?
Jako rodzic możesz podjąć różne kroki, by przygotować malucha do roli przedszkolaka.
To ważne, by w zmiany, które mają nadejść, zaangażować się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Oto sposoby, by proces adaptacji przebiegał łagodnie:
– rozmowy o przedszkolnym życiu – warto w ciekawy sposób opowiedzieć o tym, jak jest
w przedszkolu, co się tam robi, dlaczego inne dzieci też do niego chodzą itd.;
– przedstawienie nowego etapu życia jako przygody – skupienie się na pozytywach
i atrakcjach np. nowych zabawkach, ciekawych zajęciach, eksperymentach i podróżach wraz z innymi dziećmi;
– pozwolenie na zabranie zabawki z domu (zabawka niech będzie malutka, mieszcząca się na dłoni i w miarę nie składająca się z wielu elementów, by uniknąć zniszczenia) – z pluszowym przyjacielem lub ulubionym samochodzikiem dziecko może poczuć się bezpieczniej;
– nauka samodzielności – maluchy, które potrafią wykonywać codzienne czynności (jedzenie, mycie rąk, sygnalizowanie potrzeb), są pewniejsze siebie.
– można poczytać dziecku bajeczki/książeczki które nawiązują do tematu przedszkola;
– zawsze możesz skorzystać z konsultacji z wychowawcami przedszkolnymi lub psychologiem, który jest na terenie szkoły. Otrzymasz szereg indywidualnych porad.
Rodzicu, Twoje zachowanie ma znaczenie!
Zdajemy sobie sprawę, jakim przeżyciem dla rodzica są pierwsze dni dziecka w przedszkolu. Wiemy też, że maluchy doskonale odczytują emocje. Jeśli widzą, że osoba, której ufają najmocniej na świecie, jest spokojna, uśmiechnięta i nastawiona optymistycznie, będą bardziej otwarte na współpracę i tym chętniej spróbują czegoś nowego. Wahanie, napięcie, podenerwowanie – negatywne odczucia udzielają się także dzieciom. W efekcie ich reakcją jest niepokój i obawa przed tym, co je czeka. A przecież można tego uniknąć.
Drogi Rodzicu, często jest tak, że wasz maluszek będzie płakać w szatni. Co wtedy zrobić? Uzbroić się w spokój, uśmiech. Dać cudownego całuska, powiedzieć dziecku, że wrócimy po niego (np.po obiadku), przypomnieć mu, jak mocno go kochamy i życzymy mu miłej zabawy w przedszkolu. Jeżeli nadal płacze, można wziąć maluszka za rączkę i przekazać paniom przedszkolankom, które z pewnością okażą dziecku zainteresowanie i wyciszą trudne emocje. Z doświadczenia wiemy, że większość dzieci bardzo szybko uspokajają swoje emocje.
Czas adaptacji u każdego maluszka jest inny. Może trwać od kilku dni do miesiąca.
Adaptacja nie musi być trudna i stresująca. Pamiętaj jednak, Drogi Rodzicu, że odgrywasz w niej jedną z kluczowych ról. Możesz realnie wpłynąć na Wasz wspólny sukces.
Zachęcamy do zadawania pytań.